Edukacijos

Edukacijos

Medumi kvepiančios Kalėdos

Kai Kalėdos kvepia medumi... Trumpas filmas apie užsiėmimą.

Muziejuje pakvimpa imbieriniais sausainiais ir įdomiomis istorijomis apie pirmąjį Kalėdų senelį, šventąjį Mikalojų, vyskupą ir kankinį. Jis ragina iki šiol nepamiršti, kad dovanojant dovanas, turime būti linksmais davėjais.O pačios geriausios dovanos yra šios: dovanoti atidumą, nuoširdų rūpinimąsi vieni kitais ir dėmesį.

Edukacinis užsiėmimas yra apie Kalėdinį džiaugsmą ir vertybes. "Skani edukacija",– sako viena dalyvė.

Išbandykite ir jūs!

Užsiėmimo akimirkos čia.

Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina 2 Eur/asm.

 

 

Velykų avinėlis

Velykų avinėlio edukacija

Edukacija Birštono sakraliniame muziejuje

Gaminsime iš labai šalto sviesto, beveik sušaldyto.

  1. Darome iš sviesto avinėlio formą panašią „L“ raidę.
  2. Naudojame patį sviestą kaip klijus sujungdami vieną gabaliuką su kitu. Paspaudžiame, kad susijungtų.
  3. Apvaliname ir dailiname formą. Nupjauname visus kampus, kad nebūtų stačiakampės dėžės pavidalas.
  4. Formuojame galvą ir snukutį smailą. Nebijokime naudoti rankų ir peilio formuodami.
  5. Ausytes darome ant peilio galo, uždėjus sviesto. Brauksime iš apačios link viršaus prie galvos šonų ir taip priklijuosime. Ausys nuleistos turėtų būti.
  6. Avies vilną darome dviem būdais. Vienas- imame po mažą kiekį sviesto, dedame į marlės gabaliuką ir išspaudžiame. Po to atsargiai pagaliuko pagalba pridedame prie suformuoto avinėlio. Kitas būdas lengvesnis. Imame dantų krapštuką ir sukdami ratukus įšbraižome avinėlio paviršiuje „kailiuką“.
  7. Akis darome iš gvazdikėlių. Burnytę ir nosytę piešiame su krapštuku, naudodami cinamono miltelius.
  8. Apdedame žalumynais, pvz. petražolėmis. Į burnytę tinka įdėti taip pat petražolės lapelį.
  9. Žaismingumo dėlei ant žalumynų padėkite šokoladinių kiaušinėlių. Ir iš iešmelio, spalvoto popieriaus pasigaminame Velykų pergalės vėliavą. Po kaklu juostelė papuoš avinėlį. Spalva raudona primena avinėlio – aukos reikšmę.
  10. Nustebinkite ir pradžiuginkite artimus ir draugus!
Kvepiantis Birštono banginukas

Birštono miesto herbas 1995 m. buvo sukurtas dailininko A. Každailio. Tačiau kodėl centrinė figūra herbe yra banginis? Ir kodėl iš jo nugaros trykšta  vandens versmė?

Užsiėmimo metu išgirsite apie 20 a. pradžioje Nemuno pakrantėje trykštančią mineralinio vandens versmę, kuriai apsaugoti nuo pavasarinių ledonešių buvo sukurta banginio formos skulptūra. Iki Kauno hidro elektrinės pastatymo nedidelė banginuko skulptūra buvo tiek miestiečių, tiek kurorto svečių pamėgta lankymosi vieta. Tačiau  pakilus Nemuno vandens lygiui, 1958 m.kurorto simboliu vėliau tapusi skulptūra atsidūrė po vandeniu.

Banginukas atgimė Birštono sakralinio muziejaus edukaciniame užsiėmime, kurio metu jūs iš tešlos, pagaminsite banginuko formos sausainius. Jų receptas yra atkeliavęs iš benediktinių vienuolyno. 12 a. Bingeno vienuolynoabatė šv. Hildegarda ne tik kūrė bažnytinę muziką, tapė paveikslus, rinko ir kūrė vaistingųjų augalų herbariumą ir paliko mums receptą sausainių, kuriuos išsikepę paskanausite su čiobrelių arbata.

Kol keps banginukai,  susipažinsite su kankiniuTeofiliumis Matulioniu, kuris šiame name gyveno ir labai mėgo svečių sulaukti. Jo šeimininkė tuo metu virdavo spurgytes su vyšnių įdaru...

Primename, kad Šv. Hildegarda ragino šiuos sausainius skanauti kuo dažniau idant nepristigtume daugiau džiaugsmo ir geros nuotaikos.

Būtinai paskambinkite iš anksto registruotis telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime – iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina 2 Eur/asm.

Margučių marginimas vašku

 

FILMUKAS APIE MARGUČIŲ GIMIMĄ MUZIEJUJE.  

 

Margučių marginimas karštu vašku yra pati pirmoji Sakralinio muziejaus švietėjiška veikla. Nuo 2001 m. dešimt metų birštonietė margintoja Anelė Danulevičienė (1923-2011) savaitę prieš šventąsias Velykas  muziejuje tradiciniais raštais karštu vašku darbuodavosi ir dalindavosi šio tradicinio amato subtilybėmis su vaikais.

 

 

 

Marginimas primena meno terapiją, kai pasineriama į kūrybos džiaugsmą, o vaško kvapas, simboliniai raštai ir spalvų dermės sukuria išskirtinę nuotaiką. Laikas kuriant tarsi sustoja, o sukurtas grožis tampa puikia dovana artimam žmogui.

 

2021 metais dėl Covid-19 marginame margučius muziejuje mažomis grupėmis, iki trijų asmenų. Kviečiame įsirengti dirbtuvėles namuose ir mėgautis išskirtine meno terapija.

 

Tradiciškai lietuviai margindavo kiaušinius didžiojo šeštadienio vakarą. Velykų švenčių pradžioje namai nuostabiai pakvipdavo Prisikėlimo džiaugsmo nuojauta. 

 

Kūrybai pasitelkime gerą nuotaiką, šypseną ir laisvę kurti! 

 

Parodų skiltyje jums rodome meno kūrėjos iš Alytaus Audronės Lampickienės vašku margintus margučius.  

 

 

 

Palaimintojo Teofiliaus Matulionio pėdsakais

Birštone 1957 m. gruodžio 25 d. palaimintasis arkivyskupas Teofilius Matulionis įmynė gilų pėdsaką. Gyvendamas 1956-1958 m.Birštono klebonijoje, valdė Kaišiadorių vyskupiją. Muziejaus pastate, kur buvo kambario koplyčia, jis slapta konsekravo vyskupu kanauninką Vincentą Sladkevičių.

Edukacinis užsiėmimas su gausia ikonografine medžiaga pasakos apie daugybę palaimintojo patirčių: nuo kalinimo Rusijos kalėjimuose, kur jis buvo gyvo tikėjimo liudytojas, iki Teofiliaus gimimo vietos Molėtų krašte ar mokymosi Daugpilio gimnazijoje. Per įvykius ir istorijas pažinsite Lietuvos globėjo kankinio Teofiliaus Matulionio asmenybę, jo dvasingumą, vertybes.

Laukiame užsakant. Tel. (8 319) 65699. Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina 1 Eur/asm.

Muziejininkas gali atvykti vesti užsiėmimą į jūsų parapiją, mokyklą, bendruomenę ar nuotoliniu būdu.

Knyga teikianti dvasiai stiprybę

Palaimintojo Teofiliaus Matulionio ekspozicijoje yra nepriekaištinga rašysena sukurta rankraštinė maldaknygė. Ji sukurta Sankt Peterburge 1926 m. vasario 16 d. Sugrįžusiam iš Maskvos kalėjimo į Leningradą kunigui Teofiliui maldos užrašų knygelėje suteikdavo prasmingą ir dvasią stiprinantį bendravimą su Dievu. 

Lietuviams spaudos draudimo metu turėti knygų gimtąja kalba buvo būtinybė. Tai buvo iš Prūsijos rizikuojant gyvybe pargabentos knygnešių maldaknygės, katekizmai ir kiti leidiniai. Tremtyje lietuviai gaminosi tokias knygeles, panaudodami rudą vyniojamą popierių. (Daugiau apie tokias knygeles yra čia) 

Edukacinio užsiėmimo metu kviečiame pasigaminti mažą užrašinę ir įsirašyti įkvepiančias mintis. Knygutę dekoruojame skrebinimo technika. Kūrybinis užsiėmimas su istoriniu ir vertybiniu kontekstu.

Būtina išankstinė registracija. Tel. (8 319) 65699. Edukacinio užsiėmimo kaina 1 Eur/asm.

Kryždirbystė Lietuvoje

2001 metais tradicinių lietuviškų kryžių darymas pripažinta įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Lietuviškieji kryžiai - liaudies sakraliniai statiniai, sudaryti iš architektūrinių, dekoratyvinių, skulptūrinių formų, kurių paskirtį ir prasmę nusako jų turinys, sukūrimo motyvai ir intencijos bei pastatymo vieta. 

Edukacinio užsiėmimo metu sužinosite, kuo skiriasi aukštaitiški kryžių dekoravimo principai nuo dzūkiškų, žemaitiškų ir pan. 

Praktinio užsiėmimo metu lankytojas kviečiamas suprojektuoti dekorą savo sodybos kryžiui ar koplytstulpiui. Tai metas permąstyti savo lietuvišką tapatybę ir santykį su krikščionybe. Palaimintasis Teofilius Matulionis skatino statyti lietuviškus kryžius Lietuvos nepriklausomybės 20-ųjų metinių proga. Lietuvos nepriklausomybės 100 metų sukaktis tegul paskatina mus jei ne realybėje, tai popieriaus lape ir širdyje pastatyti lietuvišką gražiai dekoruotą kryžių.

Būtina išankstinė registracija. Tel (8 319) 65699. Edukacinio užsiėmimo kaina 1 Eur/asm.

Kaip gimsta vaško žvakė?

Kaip gimsta vaško žvakė? Ar žinote kaip ilgai reikėjo namuose lieti žvakes. Ar girdėjote, kad lietuviai gamino ir sukimo būdu žvakes? Šiuo laiku dažniausiai gaminamos žvakės formose. Važko žvakių gamyba yra tradicinis amatas, kurį ne tik pamatysite gyvai, bet ir patys pamėginsite. Rodomi visi vaško žvakių gamybos būdai. Sužinoma žvakės simbolika, menamos mįslės paie žvakes ir kita.

Būtina išankstinė registracija. Tel (8 319) 65699. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina 2 Eur/asm.

Palaimintojo Teofiliaus Matulionio rožinis iš duonos

FILMUKAS APIE ROŽINIO GAMINIMĄ IŠ DUONOS EDUKACIJĄ YRA ČIA.

Palaimintasis Teofilius viename savo laiškų iš Mordovijos įkalinimo rašė, jog vieninteliu spinduliu jo gyvenime yra tai, jog jis gali šv. Mišių auką aukoti, brevijorių (=kunigųir vienuolių maldos tris ar penkis kartus per dieną, daugiausia iš Psalmių knygos) ir rožinį melstis.

Muziejaus nuolatinėje palaimintojo Teofiliaus Matulionio ekspozicijoje yra itin trapus eksponatas. Tai vyskupo kankinio rožinis, pagamintas iš duonos Vladimiro kalėjimo kameroje. Ši maldos priemonė vyskupui teikė stiprybę kasdien, kai kančia buvo didelė ir skaudi. Gyva, gili ir nuoširdi malda su maldų vėriniu daugeliui lietuvių tremtinių ir politinių kalinių tapo kasdienine praktika. Dvidešimt pirmojo amžiaus jauni žmonės nerimą ir liūdesį gydo pramogų vietoseir dažnai nežino, jog vidinė dvasios jėga sustiprėja, kai praktikuoji susikaupimą, meditaciją.  

Užsiėmimo metu sužinosite apie rožinio maldos istoriją, kuri siekia 3-4 a. O struktūra maldos kaip rožių vėrinio Mergelei Marijai susiformavo 12 amžiuje. Užsiėmimo metu savo rankomis susikursite vieno rožinio slėpinio  vėrinėlį iš duonos.

Būtina išankstinė registracija. Tel (8 319) 65699. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 20 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina 1 Eur.

Galerija