Edukacijos

Edukacijos

Kvepiantis Birštono banginukas

 

Birštono miesto herbas 1995 m. buvo sukurtas dailininko A. Každailio. Tačiau kodėl centrinė figūra herbe yra banginis? Ir kodėl iš jo nugaros trykšta  vandens versmė?
 
Užsiėmimo metu išgirsite apie 20 a. pradžioje Nemuno pakrantėje trykštančią mineralinio vandens versmę, kuriai apsaugoti nuo pavasarinių ledonešių buvo sukurta banginio formos skulptūra. Iki Kauno hidro elektrinės pastatymo nedidelė banginuko skulptūra buvo tiek miestiečių, tiek kurorto svečių pamėgta lankymosi vieta. Tačiau  pakilus Nemuno vandens lygiui, 1958 m.kurorto simboliu vėliau tapusi skulptūra atsidūrė po vandeniu.
 
Banginukas atgimė Birštono sakralinio muziejaus edukaciniame užsiėmime, kurio metu pasigaminsite banginuko formos sausainius. Jų receptas yra atkeliavęs iš benediktinių vienuolyno XII a. Bingene. Vienuolė Šv. Hildegarda, palikusi šį receptą, ragino sausainius skanauti kuo dažniau, idant nepristigtume džiaugsmo ir geros nuotaikos. Kol keps banginukai,  susipažinsite su palaimintuoju T. Matulioniu, kuris šiame name gyveno beveik tris metus.
 
Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. 

 

 

 

Velykų avinėlis

Velykų avinėlio edukacija

Filmukas apie Edukacija Birštono sakraliniame muziejuje

Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. Edukacinio užsiėmimo kaina suauguiseims - 4 Eur/asm., mokiniams, studentams, neįgaliesiems, pensinio amžiaus žmonėms - 3 Eur/asm.

  1. Darome iš sviesto avinėlio formą panašią „L“ raidę.
  2. Naudojame patį sviestą kaip klijus sujungdami vieną gabaliuką su kitu. Paspaudžiame, kad susijungtų.
  3. Apvaliname ir dailiname formą. Nupjauname visus kampus, kad nebūtų stačiakampės dėžės pavidalas.
  4. Formuojame galvą ir snukutį smailą. Nebijokime naudoti rankų ir peilio formuodami.
  5. Ausytes darome ant peilio galo, uždėjus sviesto. Brauksime iš apačios link viršaus prie galvos šonų ir taip priklijuosime. Ausys nuleistos turėtų būti.
  6. Avies vilną darome dviem būdais. Vienas- imame po mažą kiekį sviesto, dedame į marlės gabaliuką ir išspaudžiame. Po to atsargiai pagaliuko pagalba pridedame prie suformuoto avinėlio. Kitas būdas lengvesnis. Imame dantų krapštuką ir sukdami ratukus įšbraižome avinėlio paviršiuje „kailiuką“.
  7. Akis darome iš gvazdikėlių. Burnytę ir nosytę piešiame su krapštuku, naudodami cinamono miltelius.
  8. Apdedame žalumynais, pvz. petražolėmis. Į burnytę tinka įdėti taip pat petražolės lapelį.
  9. Žaismingumo dėlei ant žalumynų padėkite šokoladinių kiaušinėlių. Ir iš iešmelio, spalvoto popieriaus pasigaminame Velykų pergalės vėliavą. Po kaklu juostelė papuoš avinėlį. Spalva raudona primena avinėlio – aukos reikšmę.
  10. Nustebinkite ir pradžiuginkite artimus ir draugus.
Medumi kvepiančios Kalėdos
Kai Kalėdos kvepia medumi... Trumpas filmas apie užsiėmimą.
Muziejuje pakvimpa imbieriniais sausainiais ir įdomiomis istorijomis apie pirmąjį Kalėdų senelį, šventąjį Mikalojų, vyskupą ir kankinį. Jis ragina iki šiol nepamiršti, kad dovanojant dovanas, turime būti linksmais davėjais.O pačios geriausios dovanos yra šios: dovanoti atidumą, nuoširdų rūpinimąsi vieni kitais ir dėmesį.
Edukacinis užsiėmimas yra apie Kalėdinį džiaugsmą ir vertybes. "Skani edukacija",– dalyvė įvertino.
Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val.
Užsiėmimo akimirkos čia. Išbandykite ir jūs!
 
Ką mena velykinio margučio raštas?
FILMUKAS APIE MARGUČIŲ GIMIMĄ MUZIEJUJE.  
Margučių marginimas karštu vašku yra pati pirmoji Sakralinio muziejaus švietėjiška veikla. Nuo 2001 m. dešimt metų birštonietė margintoja Anelė Danulevičienė (1923-2011) savaitę prieš šventąsias Velykas  muziejuje dalindavosi amato subtilybėmis. Išties, marginimas primena meno terapiją, kai pasineriama į kūrybos džiaugsmą, o vaško kvapas, simboliniai raštai ir spalvų dermės sukuria išskirtinę nuotaiką. Laikas kuriant tarsi sustoja, o sukurtas grožis tampa puikia dovana artimam žmogui.
Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. 
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio pėdsakais
Birštone 1957 m. gruodžio 25 d. palaimintasis arkivyskupas Teofilius Matulionis paliko gilų pėdsaką. Gyvendamas 1956-1958 m.Birštono klebonijoje, valdė Kaišiadorių vyskupiją. Muziejaus pastate, kur buvo kambario koplyčia, jis slapta konsekravo vyskupu kanauninką Vincentą Sladkevičių.
Edukacinis užsiėmimas su gausia ikonografine medžiaga pasakos apie daugybę palaimintojo patirčių: nuo kalinimo Rusijos kalėjimuose, kur jis buvo gyvo tikėjimo liudytojas, iki Teofiliaus gimimo vietos Molėtų krašte ar mokymosi Daugpilio gimnazijoje. Per įvykius ir istorijas pažinsite Lietuvos globėjo kankinio Teofiliaus Matulionio asmenybę, jo dvasingumą, vertybes.
Muziejininkas gali atvykti vesti užsiėmimą į jūsų parapiją, mokyklą, bendruomenę ar nuotoliniu būdu.
Kviečiame užsisakyti iš anksto telefonu: (8 319) 656 99. Trukmė — 1 val. 
Knyga teikianti dvasiai stiprybę
Lietuviams spaudos draudimo metu turėti knygų gimtąja kalba buvo būtinybė. Tai buvo iš Prūsijos rizikuojant gyvybe pargabentos knygnešių maldaknygės, katekizmai ir kiti leidiniai. Tremtyje lietuviai gaminosi tokias knygeles, panaudodami rudą vyniojamą popierių. (Daugiau apie tokias knygeles yra čia)
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio ekspozicijoje yra nepriekaištinga rašysena sukurta rankraštinė maldaknygė. Ji sukurta Sankt Peterburge 1926 m. vasario 16 d. Sugrįžusiam iš kalėjimo į Leningradą kunigui Teofiliui malda suteikdavo prasmę ir stiprybę kasdienybėje. 
Edukacinio užsiėmimo metu kviečiame pasigaminti mažą užrašinę ir įsirašyti įkvepiančias mintis. Knygutę dekoruojame skrebinimo technika. Kūrybinis užsiėmimas su istoriniu ir vertybiniu kontekstu.
Būtina išankstinė registracija. Tel. (8 319) 65699. 
Kaip gimsta vaško žvakė?
Daugelis nematėme, kaip gi atsiranda tradicinė vaško žvakė. Ar būdavo kitų būdų nei nulieti žvakę, ilgai ar trumpai šis darbas trukdavo? Užsiėmime mokysimės lieti, sukti, ir kitais būdais pasigaminti šviesą nešantį šaltinį - žvakę? Susipažinsite su bičių gyvenimu, žvakės simbolika ir kita.
Būtina išankstinė registracija. Tel (8 319) 65699. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 25 žmonių.  Edukacijos trukmė — 1 val. 
Palaimintojo Teofiliaus Matulionio rožinis iš duonos

FILMUKAS APIE ROŽINIO GAMINIMĄ IŠ DUONOS EDUKACIJĄ YRA ČIA.

Palaimintasis Teofilius viename savo laiškų iš Mordovijos įkalinimo rašė, jog vieninteliu spinduliu jo gyvenime yra tai, jog jis gali šv. Mišių auką aukoti, brevijorių (=kunigųir vienuolių maldos tris ar penkis kartus per dieną, daugiausia iš Psalmių knygos) ir rožinį melstis.

Muziejaus nuolatinėje palaimintojo Teofiliaus Matulionio ekspozicijoje yra itin trapus eksponatas. Tai vyskupo kankinio rožinis, pagamintas iš duonos Vladimiro kalėjimo kameroje. Eksponatas padeda suprasti žmonėms, kurie sako, kad pametė save, kad save surasti galima santykyje su Dievu. 

Užsiėmimo metu sužinosite apie rožinio maldos istoriją, kuri siekia III-IV a. O struktūra maldos kaip rožių vėrinio Mergelei Marijai susiformavo XII amžiuje. Užsiėmimo metu savo rankomis susikursite vieno  slėpinio rožinio vėrinėlį iš duonos.

Būtina išankstinė registracija. Tel (8 319) 65699. Dalyvių skaičius užsiėmime iki 20 žmonių.  

Galerija